Choď na obsah Choď na menu
 


Článok o slovenskom ringette vo fínskom magazíne RINGETTE

29. 4. 2012

Miia Railio: Ringette v Európe

imag0063.jpg

Na Slovensku je ringette novým a stále neznámym pojmom. V roku 2004 sa Slováci prvýkrát skontaktovali s kanadskou ringettovou asociáciou - Ringette Canada s požiadavkou, dozvedieť sa niečo viac o zaujímavom športe - ringette. V tom istom roku sa konal medzinárodný ringette turnaj v Prahe (Ringette Challenge Cup), na ktorom sa Slováci zúčastnili ako zvedaví pozorovatelia. Od tejto chvíle začala úzka spolupráca Slovenska a Kanady. 

Na Slovensku si ringette počas niekoľkých málo rokov získal mnoho nadšených hráčok, počet ktorých sa neustále zvyšuje. Hráčky sa stretávajú len niekoľko krát ročne, aby si spolu zatrénovali a pripravili sa na letný turnaj v Prahe, na ktorom sa družstvo zo Slovenska zúčastnilo už po tretí krát. V roku 2010, počas ringettových Majstrovstiev sveta v Tampere (Fínsko) sa 5 dievčat zo Slovenska stalo súčasťou medzinárodného tímu SLOVAKIA-CANADA-SUOMI a zúčastnili sa sprievodného turnaja v neďalekom mestečku Nokia. 

Mnoho ringettových hráčok stále hráva aj hokej, avšak do krvi pomaly dostávajú aj princípy ringette. Patrónkou slovenského ringette je Lucie Anne Ingoldsby, ktorá už pravidelne niekoľko rokov cestuje cez leto na pár dní na Slovensko a vždy so sebou vezme aj jedného skúseného trénera. V roku 2011 som dostala príležitosť stráviť nezabudnuteľný ringette-týždeň s nadšenými slovenskými ringette hráčkami ja. Počas tohto týždňa sme absolvovali 4 tréningy na ľade, niekoľko tréningov "na suchu" a odohrali 3 zápasy proti kanadskému tímu na pražskom turnaji Ringette Challenge Cup 2011. 

imag0064.jpg

Na tréningoch na Slovensku sa zúčastňovalo približne 10-20 hráčov - od malých dievčat po mladé ženy a ringette si prišlo vyskúšať aj niekoľko chlapcov. 10 hráčok neskôr odišlo na turnaj do Prahy. Niektoré z nich hrali ringette po prvýkrát v živote, niektoré ešte stále mali v hlavách spomienky na sledovanie dvoch nezabudnuteľných finálových zápasov Majstrovstiev sveta 2011 v Tampere z VIP-boxu a vlastné medzinárodné turnajové zápasy proti kanadským, fínskym a švédskym družstvám v Nokii a Prahe.

Dievčatá boli zvedavé a prejavovali veľkú snahu učiť sa, čo pre mňa znamenalo potešenie z ich trénovania. Dievčatá hrajúce ringette bývajú v rôznych častiach Slovenska, čo značne sťažuje ich formovanie do tímov, keďže ringette stále nemá dostatok hráčok, ani pozornosti verejnosti. Ak by sa ringette začalo venovať viac dievčat, čoskoro by mohli začať pravidelne trénovať a hrávať zápasy medzi sebou! Turnaj v Prahe je vrcholom "ringette sezóny" pre slovenské dievčatá, ktoré dúfajú, že v tom budú naďalej pokračovať. V roku 2011 sa na ňom zúčastnili len 2 tímy - Slovensko a Kanada. V roku 2012 snáď na turnaji uvidíme aj fínske farby. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.